logo

Yaz Tatilini Girit’te Yapmak İçin 12 Neden

Bu yaz artık bunu yapmayacağım diyordum ama Girit öyle bir yer ki, bir yaz gittiniz mi her sene oraya gitmek istiyorsunuz…  Sanırım Girit virüsü diye bir şey var, aman dikkat! Gene de herkese tavsiye ettiğim bir yaz tatili deneyimi! Nedenleri aşağıdaki listede saklı.

Kısmette varsa Girit’te geçireceğim 4. yaz tatiline hazırlanırken dayanamayıp geçmiş senelere dair fotoğraflardan bu listeyi oluşturdum.

Aşağıdaki bilgiler haricinde not düşmem gereken bazı şeyler:

– Girit, Yunanistan’ın en büyük adası ve en özel yerlerinden biri. Girit’liler Girit’li olmalarıyla epey övünürler, “Yunan’ım” demeden önce “Girit’liyim” derler. E tabi adanın güzelliklerinin farkındalar, övünmekte haklılar :)

– Ada oldukça turistik olmasına rağmen hiç bir zaman istila edilmiş kadar kalabalık olmuyor. 15 Ağustos Panagia Festivali zamanı olduğu için en kalabalık zamandır. Uçak biletlerinizi ve kalacak yerlerinizi önceden ayarlarsanız sorun olmaz fakat son an seyahati yapacaksanız bu tarihler biraz pahalıya patlayabilir. Ama mutlaka orada olmaya çalışın, Girit’in en güzel zamanı. Meryem Ana’ya adanmış ve ismini de kendisinden alan Panagia Festivali, çeşitli yerlerinde geleneksel müzik ve dans eşliğinde kutlanılıyor.

– Heraklion ve Chania olmak üzere iki adet havaalanına sahip. Heraklion’a uçarsanız Chania’ya otobüsle 2-3 saat süren bir yol ile ulaşmak mümkün.

– Araba kiralayacaklar en sağdaki emniyet şeridine dikkat etsinler. Girit’te bu şerit aktif olarak kullanılıyor, en yavaş giden araç oradan gidiyor. Yani acil durumlara özgü değil. Bu bazen kafa karışıklığı yaratıyor, o yüzden değinmek istedim. Ayrıca yolları kötü durumda olmasa da güvenlik açısından çok başarılı değil malesef. Dikkatli olmanızı öneririm.

 

GİRİT’TE YAZ TATİLİ YAPMAK İÇİN 10 NEDEN:

1) Yüzüp Yüzülebilecek En Güzel Denizler:

Balos Plajı bunlardan sadece biri. Kumsal bir yerden sonra bir adacığa bağlanıyor, tam bağlandığı noktadan yürüyerek biraz da suya batarak geçmek mümkün. Ada tarafındaki deniz ayrı güzel.

Girit’in En Güzel Plajları yazısı için buraya bakınız.

Girit-07

2) Zengin Kültürü ve Tarihi Alanları :

Heraklion (Kandiye) Arkeoloji Müzesi gibi bir çok önemli arkeolojik alana ev sahipliği yapmakta. Minoa adında çok eski bir kültüre ve kendi mitolojisine sahip, tarihi geçmişi açısından çok değerli topraklar.Girit-Heraklion-1

3) Girit Mutfağının Birbirinden Leziz Yemek ve Mezeleri :

Ege yemeklerimiz zaten neredeyse tamamen ortak, menüye bakarken İngilizce menü yerine Yunanca menüye bakarsanız yemek isimlerini daha rahat anlarsınız :) İsimleri çoğunlukta aynı! Özellikle kabak çiçeği dolmasını denemeden geçmeyin…

Girit Yemekleri

3) Ouzo ve Balık İkilisi :

Balık konusunda bizden daha iyi olduklarını itiraf etmeliyiz! Rakı konusunda ise… Aslında bence karşılaştırmamalı, ikisi farklı güzel. Ama bizim rakıyı daha çok seven Yunanlılar tanıyorum! :) girit-ouzo

4) Raki (i ile!) yani ρακί :

Genellikle Yunan Adaları’na özgü diyebileceğimiz ama herhalde en çok  Girit’te tüketilen alkollü içki. Her Girit’linin evinde mutlaka ev yapımı rakisi bulunur. Bu rakıdan farklı, anasonsuz, su ile karıştırılmıyor ve şat bardakta içiliyor. Diğer bir adı ise ‘Tsikoudia’. Yunanistan’ın geri kalanında ise ağırlıklı bir benzer içki olan Tsipouro içiliyor.

Gene evlere konuk olursanız, benim favorim olan ‘ballı raki’ de bulmak mümkün! Ona da ‘Rakomelo’ diyorlar.Girit-Rakisi

5) Bugatsaaa (Buaça) !

Arada aklıma geldiği anda inanılmaz canımın çektiği, adını duyduğum anda ağzımın sulandığı, bizim poğaça ismini andırsa da, kendisi pek benzemeyen kahvaltılık (ya da tüm gün yemelik!) muhteşem lezzetlik… Bizim kürt böreğine benziyor denilebilir, ama genellikle tatlı (kremalı) yapılıyor, Girit’te peynirli versiyonu da mevcut. Yunanistan’ın çeşitli yerlerinde Bugatsa yedim ama en müthişi Chania (Hanya) merkezde yapılıyor! Ne yapın edin bu Bugatsa’cıyı bulun! :) Üstü pudra şekerli, normal şekerli veya şekersiz de olabiliyor. Yanına da Frappe isteyin!

IMG_7719 copyIMG_7721 copy

6) Girit’in Kendiliğinden Organik Ürünleri :

Ada olması dolayısıyla zaten kendiliğinden organik ürünlere sahip. Bunlardan en önemlileri zeytinyağı ve bal kuşkusuz. Ayrıca bol adaçayı ve diğer bitki çaylarından alabilirsiniz.IMG_7643 copy

7) Chania ve Birbirinden Güzel Tasarım Dekorasyona Sahip Cafe, Bar ve Restoranları :

Bir tane mi zevksiz dekorasyona sahip mekan olmaz dedirten bar ve restoranların bulunduğu Chania sokakları.

IMG_7630Girit-12Processed with VSCOcam with a6 preset

8) Romantizmi :

Ada o kadar büyük ki, hala pek keşfedilmemiş muhteşem güzellikte, doğa içerisinde saklanmış sahillerine rastlamak mümkün. Burası epey patika yol gittikten sonra bulduğumuz kamp alanı. Kumun üzerine çadır kuruluyor. Yakında hazırlayacağım Girit’te Görülecek Yerler yazımda buradan tekrar bahsedeceğim. Burada ne bir tesis ne bir elektrik ve su kaynağı var. Kamp için gelenler kendi ışıklarıyla çadırlarının önünü aydınlatıyorlar. Bu yüzden gece gökyüzünde hiç görmediğiniz kadar yıldız görebiliyorsunuz. Daha fazla romantizm?

Girit-09

9) Geleneksel Girit Evlerinde Konaklama Şansı :

Adanın farklı yerlerinde geleneksel Girit evleri tarzında inşa edilmiş ve döşenmiş evler tutmak mümkün.Processed with VSCOcam with c1 preset

10) Girit’in Sempatik İnsanları :

Crete Boys :) Girit erkekleri pek bir sempatik! Sadece erkekleri değil, her yaştan her cinsiyetten kiminle karşılaşırsanız, inanılmaz yardımcı, içten ve sempatik insanlar olduklarını göreceksiniz. Bu yönleriyle de Türk insanlarına çok benziyorlar. Sadece diğer Yunan adalarında da olduğu gibi, hatta belki diğerlerine göre daha turistik olmasına rağmen kazıklanma ihtimaliniz oldukça düşük. Güvenlik hırsızlık vs açısından da içiniz rahat olsun.Processed with VSCOcam with g3 presetGirit-06

11) Amina’s Beach Bar :

Biraz da torpil geçelim :) Stalos’ta kaldığım için en çok gittiğim mekan burası. Amina’nın sahil barı gerçekten özel, leziz club sandviçleri ve hemen önünden Stalos’un keyifli denizine girebilme ayrıcalığı…IMG_7105 copyIMG_7697 copy

12) Muhteşem Gün Batımı Anları :

Adanın batı kısmındaki sahillerde, görüp görebileceğiniz en güzel deniz manzaralı gün batımları…Processed with VSCOcam with f2 preset Processed with VSCOcam with f2 preset Processed with VSCOcam with lv03 preset IMG_7762 copy

 

 “Yaz Tatilini Girit’te Yapmak İçin 12 Neden” için 5 cevap

 1. Beliz'in Valizi diyor ki:

  Bu sene cok istedim, gidemedik. Seneye yaz tatili icin ilk siramda. Ben bir de pembe kumsali oldugunu okudum. Orayi gorebildiniz mi?

 2. Alican diyor ki:

  Merhaba. Yazınızı gerçekten çok beğendim.En kısa zamanda gitmek istiyorum. Resimdeki restaurant’ın adı nedir ?

 3. Sina diyor ki:

  Girit seyahatim için gezi notlarına bakarken denk geldim sayfaniza. Teşekkürler kisa ve faydalı bilgiler için. Girit adası plajlari yazısını göremedim sayfada.

 4. atila okçuoğlu diyor ki:

  Elafonissos palajına yakın tavsiye edeceğiniz otel var mı, nerelerde kalınabilir, istanbul dan oraya nasıl gelebiliriz.

Bir Cevap Yazın