logo

Viareggio Karnavalı 2016

Viareggio Karnavalı 2016, 7 Şubat Pazar günü ilk yürüyüş gösterisi ile açılışını yaptı. Bundan sonra 5 Mart’a kadar her pazar gösteriler devam edecek.

Avrupa dışında nedense çok bilinmez Viareggio Karnavalı. Halbuki gösterilerinin görkemliliği açısından Venedik Karnavalı ile yarışabilir. Belki de Viareggio’nun Venedik kadar güzel bir şehir olmaması, bu karnavalı İtalya dışına fazla popülerleşmemiştir. Gene de Avrupa’nın en önemli ve en büyük karnavallarından biri olarak kabul edilir.

Ben de böyle bir festivalin varlığından haberdar olduğumdan beridir (bir karnaval delisi olarak!) orada olmayı çok istiyordum! Sonunda başardım. ve karşıma çıkan ilk dev kuklanın çok sevdiğim bir karakter olan Pierrot olması da manidardı! :)

viareggio-karnavali-2016-01

Viareggio Karnavalı her sene Şubat ayında rengarenk sokak geçitlerine sahne olur. Karnavalın tarihi 1800’lere dayanıyor. O zamanlar halk, kendilerinden alınan vergileri protesto etmek amaçlı, politikacıları tiye almak için kendi yaptıkları maskeler ile sokaklara çıkmışlardır. Zamanla bu adet gelenekselleşerek karnavallara dönüşmüştür.

viareggio-karnavali-2016-02

Karnavalın her bir dev kuklası ve ekibi, belli bir konsepti temsil ediyor. Bu kukladaki kişinin kim olduğunu çözemesem de dansçılarının performansı oldukça şirindi. Eski zamanların hayat kadınları gibi giyinmiş olduklarını tahmin ediyorum. Üstlerine astıkları yazılar ise günlük hayatta ve yollarda karşımıza çıkan, kurallar içeren tabelalar. durum böyle olunca sistem ve kurallarla dalga geçtiklerini tahmin ediyorum.

viareggio-karnavali-2016-03

Yaptıkları dev kuklalarda, yerel konuların dışında, tüm dünyayı ilgilendiren konulara da değinirler. Mesela bu dev kukla-heykel (İngilizce’de “gargoyle”‬) günümüzün önemli sanal mecrası facebook ve onun yaratıcısı Mark Zuckerberg‬‘i temsil ediyor. Sosyal medyaya eleştirel bir bakış olduğu apaçık değil mi? Kocaman bir kaplana binmiş, sanki onunla tüm dunyayı yönetiyor! Ayrıca burada görünmüyor ama sahnenin alt kısmında “io sono dio” yani İtalyanca “Tanrı benim” yazıyordu. Tüm bunlar heykellerin boyutu ile birleşince ortaya gerçekten etkileyici bir tablo çıkıyor.

viareggio-karnavali-2016-05

Viareggio’ya ulaşım için Pisa’ya uçup oradan tren ile geçiş yapabilirsiniz.  Tren ile şehre varınca yapacağınız şey, istasyonun tam karşı sokaklarından birinden girip denizi görünceye kadar yürümek. Saat 3 gibi gösterilere başlıyorlar. Karnaval alanına giriş kişi başına 18 Euro. Başta fazla buldum ama içerideki büyük emeği, kalabalık ekibin gayet organize çalışıyor olduğunu görünce hak verdim. Ayrıca (her pazar aynı şey olur mu bilmiyorum ama) saat 6’dan sonra girişleri bedava yapmışlardı.

Processed with VSCOcam with c9 preset

Burada da dünyayı yiyen-bir nevi tüketen bebeği görüyorsunuz. Dünya’yı yedikçe siyah lavlar kusuyordu. Bu kirli tabakayı yapmak için erimiş siyah plastik kullanmışlar, çok başarılı duruyordu. Hani her şeye rağmen ne kadar tatlıyız der gibi, bu kocaman bebekcik etrafa köpük balonlar saçıyordu.

viareggio-karnavali-2016-07

Karnavalın en büyük ve en dehşetli kuklası da bu olsa gerek… Tam altında durduğunuzda resmen gözünüzün içine bakıyor. Sanki Dünya’yı ele geçirmiş bir İskandinav titan gibi. Zaten bu konsepte iskandinav mitolojisini kullanmışlar. hatta kafasını kestiği belli ki bir Yunan tanrısı. Arada bir metal müzik çalıyorlardı baya yakışıyordu.

Processed with VSCOcam with q3 preset

Bu da karnavalın en gözde karakteriydi kesinlikle. Gözündeki lense kadar düşünmüş. Orklar, barbarlarla beraber hareket ediyor, etrafa korku ve dehşet saçıyordu :)

viareggio-karnavali-2016-08

Duyduğum ve anladığım kadarıyla festivale özel şarkılar besteleniyor. Her bir heykelin içerisinde ses sistemi var ve bu sistemler aracılığıyla yüksek sesle, özellikle bu karnavaldan bahseden sözler içeren şarkıları çalıyorlar. Arada coşturmak için popüler şarkılar da oluyor tabii.

Karnavalda farklı kültürlerden kostümler ve yerel danslarını görmek mümkün. Bu kızlarımız koreli, her zamanki gibi aşırı şirinler.

viareggio-karnavali-2016-04

‪#‎Viareggio‬ şehri Pisa’ya çok yakın, trenle 20dk mesafede. Karnaval bugün başladı, önümüzdeki bir kaç hafta sonu daha devam edecek.

Resmi sitesi: http://viareggio.ilcarnevale.com/en/home

Facebook sayfası: https://www.facebook.com/ilCarnevalediViareggio/

 Bir Cevap Yazın