logo

Vegan Yiyecek Bulabileceğiniz Mekanlar 1 / Vegan Food Places – Kadıköy, Moda, Yeldeğirmeni (İstanbul)

Çocukluk yıllarımdan beri Moda’da yaşıyorum, bu kendine has sakin ve huzurlu mahallede böylesine hızlı bir değişim asla olmamıştı. Uzun ya da kısa seyahatler fark etmiyor, her gidip gelişimde en az 5 yeni mekanın açıldığını görüyorum. Eğer uzun süre kaldıysam 10 mekanı bulabiliyor! Moda’lı olarak takip etmeye çalışsam da yetişmeye imkan yok. Hala keşfetme aşamasında olduğum için bu liste daha sonradan artacaktır. İlk aşamada Moda, Rasimpaşa ve Yeldeğirmeni’nde vegan yemek, tatlı ve unlu işleri servis eden yerleri paylaşmak istedim. Bunlardan bazıları tamamen vegan iken, bazılarının menüsünde en az bir iki adet vegan seçenekler mevcut. Seçenekleri de elimden geldiğince belirtmeye çalıştım.

Önemli Not: Mekanları sürekli olarak tekrar gezemediğim için bazı değişiklikler olabiliyor, menüleri değişebiliyor vs. Zaman içerisinde bilgileri yeniliyorum. Siz de yorumlarınızla bu sayfaya bilgi katabilirsiniz. Ayrıca başka mekan önerileriniz olursa lütfen yazın.

Listedeki mekanların sadece 2 tanesi tamamen vegan olup diğerleri menüsünde vegan seçenek barındıran mekanlardır. Dolayısıyla mutfaklarının %100 vegan olmadığını söylememe gerek yoktur tabii. Ben şimdilik “bunlara da şükür dediğim”, vegan seçeneklerini beğendiğim yerleri paylaşıyorum. Zamanla seçeneklerini arttırabilirler ya da daha mutfaklarını geliştirebilirler. Dolayısıyla şu an elde ne varsa onları desteklemek önemli. Yoksa bazı mekanların yeterince isteyen olmadığı için vegan seçeneklerini kaldırdığını da duyuyorum.

+ İstanbul – Beyoğlu bölgesinde bulduğum vegan yemek servisi yapan mekanların listesi için ise buradan buyrun: http://kameramvebavulum.com/vegan-food-istanbul/

Instagram’da #KameramVeBavulumVegan hashtag’i ile paylaştığım fotoğraflara da bir göz atmanızı öneririm.


 

KADIKÖY’DE VEGAN YİYECEK BULABİLECEĞİNİZ 17 KAFE VE RESTORAN (Liste Yenilendi!)

A list of Vegan Cafe & Restaurants at Moda, Rasimpasa, Yeldegirmeni – Kadikoy (Updated!)

1) MAHATMA CAFE

“Mahatma: Yaşamın Ruhu!” Anadolu Yakası’nın ilk sadece vegan yemek servisi yapan yeri olduğunu tahmin ediyorum. Fiyatları çok uygun. Hem besleyici hem doyurucu vegan kahvaltısı, kekleri ve börekleri çok lezzetli! Ayrıca istediğinize göre vegan doğum günü pastası gibi siparişlerinizi verebiliyorsunuz. Her şey ev yapımı, anne eli değmiş tadında!

Adres: 50/A Macit Erbudak Sokak, Kadıköy, İstanbul
Tel: +905356083280
Web: www.facebook.com/MahatmaCafe
Cuisine: Vegan, Western, Turkish, Mediterranean, Middle Eastern
Saatleri: Her Gün 10:00 – 01:00
Fiyat Uygunluğu: $

Colorful vegan cafe opened in mid-2014 in the Yeldegirmeni quarter of Kadikoy. Opens out to the street with indoor/outdoor dining. Serves Turkish, Mediterranean/Middle Eastern foods such as pilaf, baked beans, falafel, bulghur, mashed potatoes, dolma, lentil soup, eggplant stews. Has outdoor seating. 

Mahatma-Cafe-Yeldegirmeni-2Mahatma-Cafe-YeldegirmeniMahatma-Cafe-Yeldegirmeni-1

2) RULO EZBERBOZAN LEZZETLER:

Moda’da vegan yemek servisi yaptığını duyduğum ilk yer. Lavaş ekmeği arasına istediğiniz malzemeleri seçerek, vegan veya vejeteryan rulonuzu kendi zevkinize göre doldurabilirsiniz! Ben bi dürümü bi kerede yiyemiyorum, o kadar büyük, bir o kadar da uygun fiyatları. Bu mekan fiyat-lezzet performansı açısından kısa sürede kendini duyurmayı başardı. Umarım fiyatları da değişmez zamanla. Falafel ve humus çılgınlarına duyurulur!

Adres: Caferağa Mahallesi, Nailbey Sokak, No: 15, Bahariye, Kadıköy, İstanbul
Tel: +902164493366
Web: www.facebook.com/ruloezberbozanlezzetler
Saatleri: Her Gün 09:00-20:30
Fiyat Uygunluğu: $

Cuisine: Vegan-friendly, Western, Turkish, Middle Eastern, Salad bar, Buffet, Fast food, Take-out

A sandwich and wrap shop with a buffet that offers Turkish dishes and salads made of vegetables and legumes. Choose what you’d like in your wrap–including chickpeas, eggplant, bean, wheat and lentil salads, cig kofte, baked potatoes, chips, carrot, and red cabbage salads with hummus and muhammara. Lunch starts 12pm. Has outdoor seating. Accepts credit cards. Inexpensive.

ezber-bozan-lezzetler-2Rulo-Ezberbozan-Lezzetler

3) PASAJ COOK AND BOOK:

Moda’daki ilk sokağım olan Şair Latifi Sokak’ın hemen başındaki, çocukluğumun geçtiği ve zamanında müzik kasetleri satın aldığım pasajın içerisinde de masaları bulunan minik restoran. Ev yemeği tarzında servis yaptıkları için sağlıklı ve hafif yemekleri. Özellikle zeytinyağlı tabağı, salata çeşitleri gibi soğuk meze tarzı ağırlıklı. Geçerken paket yaptırmak mümkün. Başlarda fiyatları daha uygundu, malesef Moda’nın kalkınma durumu fiyatları da etkiliyor.

Adres: Şair Latifi Sokak, No 2/A, Bahariye, Moda, Kadıköy
Tel: +902164144400
Web: www.facebook.com/pages/PASAJ-Cookbook/1444205535822008
Saatleri: 09:00-22:00 (Pzt-Cmt) / 16:00-22:00 (Pazar)
Fiyat Uygunluğu: $$

Cuisine: Vegan-friendly, Organic, Western, Salad bar, Turkish, Arabic, Take-out

A vegetarian restaurant with plenty of vegan options. Has outdoor seating. Accepts credit cards. Moderate.

Pasaj-Cook-and-Book3Pasaj-Cook-and-Book1

4) YER CAFE BAR :

Ne yalan söyliyim, burası Moda’da açıldığından beri o kadar popüler bir yer ki uzun süre gitmemek  için direndim. Baştan keşfeden olmayı daha çok sevdiğim için sanırım :) Sonra bir şekilde bu inadı kırdım ve sonrasında yemeklerinin çeşitliliği ve lezzeti açısından benim de baya sık uğradığım yerlerden biri haline geldi. Menüsünde epey vegan seçenek mevcut. Avokadolu salatası, wrapleri vs, her seferinde başka bir şey deniyorum hep güzel hep lezziz.

Adres: Caferağa Mahallesi, Ferit Tek Sokak, No 25/A, Kadıköy, İstanbul
Tel: 0 (216) 450 16 70
Saatleri: Her Gün 09:30-01:00
Fiyat Uygunluğu: $$$

This is a popular restaurant-cafe-bar in Moda, that I was resisting not to go there for a long time. But after one time tasting their delicious food, I also became a fan of this place. You can have vegan and vegetarian different options.

yer-moda-1 yer-moda-2 yer-moda-3

5) DÜN MODA :

Yer’in tam karşı sokağındaki kardeş mekanı, Moda’nın yeni keşiflerinden Dün Moda, sokağının sakinliği ile en sevdiklerimden. Menüsüne ek olarak günlük menü de çıkıyor. Her iki menüde de vegan olan seçenekleri işaretlerinden görebilirsiniz. Şimdiye kadar orada yediğim her yemek ayrı lezzetliydi. Porsiyonları da büyük ve doyurucu. Kendi yaptıkları muhteşem ekmeklerini denemeden geçmeyin (vegan olup olmadığından emin değilim). Dekorasyonunu en beğendiğim Moda yerlerinden.

Adres: Lütfü Bey Sok.  No:42/6 Kadıköy / İstanbul
Tel: +902169696356
Web: https://www.facebook.com/D%C3%BCn-moda-1528421310809839/
Saatleri: Her Gün 10:00 – 22:00
Fiyat Uygunluğu: $$

It’s a brand new place, which becomes more popular day by day. Dün Moda has a fix and daily menu that you should check at their blackboard on the wall. You’ll see the little marks showing the vegan food options. All of them so delicious! I really like their food. It’s in a quite street at Moda. It has a cosy vintage decoration.

Dun-Moda-01 Dun-Moda-02

6) WALTER’S COFFEE ROASTERY :

Moda’nın yeni gözbebeği Walter’s Coffee Roastery,  Breaking Bad konsepti ile “kahve de bir kimya işidir” anlayışıyla ürettikleri (hatta gözünüzün önünde öğüttükleri) leziz kahveleri bulabileceğiniz bu çiçeği burnunda mekanda şu an için Vegan Cupcake ve sanırım cookie de bulabilirsiniz. Kendine has dekorasyonu ile Avrupa’daki kafelerle yarışır nitelikte, laptopunuzla rahat rahat çalışabileceğiniz bir mekan. Menülerine ekleyeceklerini söyledikleri vegan ürünleri de hevesle bekliyoruz.

Adres: Caferağa Mah. Badem Altı Sk. No:21/B Kadıköy, İstanbul
Tel: +905322009892
Web: www.facebook.com/walterscoffee
Saatleri: Her Gün 10:00 – 23:00
Fiyat Uygunluğu: $$

It’s a quite cosy coffee shop at Moda. You can enjoy their fresh roasted cafe and Breaking Bad concepted decoration. Very original place that you can feel like you are in Europe and work there with your laptop for hours. They have vegan cupcake and cookies. Later they will add more.

Walters-Coffee-1 Walters-Coffee-2

7) ZAPATA MODA (ZAPATA BAKERY) :

İşte vegan seçeneği bol mekanlardan biri. Dışarıda kahvaltı keyfi yapmak istediğinizde vegan kahvaltı bulmak çok zor. Zapata Bakery en doyurucu kahvaltıları bulabileceğiniz güzide mekanlardan biri. Haftasonları kahvaltıcılarının gözde yeri olduğunu da hatırlatırım. Haftaiçi ise pek sakin, benim en sevdiğim zamanları haftaiçi gündüzleri. İşte o zamanlarında oturup çalışmak için de ideal. Kahvesi zaten harika. Menüde vegan olarak, vegan sandviç, vegan burger ve salatalar mevcut. Keşke gene vegan kek de yapsalar, bi süredir yapmıyorlar. Fakat bol istek olursa yeniden yapacaklarını biliyorum ;)

Adres: Şevkibey Sok. No:31/1 Moda Istanbul 34720
Tel: +905071053004
Web: https://www.facebook.com/zapatamodada/
Saatleri: Her Gün 08:00 – 24:00
Fiyat Uygunluğu: $$

Zapata-Moda-01Processed with VSCOcam with f3 presetZapata-Moda-03

8) CAFE ZAPATA :

Kahvaltı çeşitleri ve kahvesiyle ünlü Cafe Zapata’nın vegan kahvaltı seçeneği denemeye değer! Yanında sınırsız çay ile servis ediliyor. Rexx Sineması’na çıkan bu sokakta sabah saatlerinde sakinlik hakim, biraz da güneş vuruyorsa mekan daha da keyifli oluyor. Sadece kahvaltı için değil tabii, vegan burgerleri de var.

Adres: Caferağa Mah. Sakız Sokak C1
Tel: +902165500656
Web: www.facebook.com/istanbulcafezapata
Saatleri: Her Gün 09:00 – 24:00
Fiyat Uygunluğu: $$

Cafe Zapata is a famous place by their breakfast menu and cafes. They have also vegan breakfast. It’s on the way to Rexx Cinema.

zapata-cafe-1 zapata-cafe-2

9) CAFE DÖRT KADIKÖY :

Liseden arkadaşım sevgili Neylan ve diğer üç ortağının beraber açtıkları Cafe Dört Kadıköy baştan beri keyifli dekorasyonu ve leziz kahveleri ile gönlümü fethetmişti ki yeni öğreniyorum, menülerine vegan tatlılar ve smootie’ler eklemişler. Fotoğraflar yakında :)

Adres: Caferağa Mah. Ressam Şeref Akdik Sok. 19/A
Tel: +902164708909
Web: https://www.facebook.com/dortkadikoy/
Saatleri: 10:00 – 22:00
Fiyat Uygunluğu: $$

Little and cute coffee shop where you can find really good quality coffee, vegan sandwich and sweets options.

Dort_Kadikoycafe-dort-kadikoy-2

10) MOLA YEMEK EVİ : 

Moda’daki güzelim ev yemeği yapan ablalarımızın mekanlarından sadece biri. Evde yemek yapmaya üşendiğim ya da vaktim olmadığı zamanlarda ilk tercihim Mola Yemek Evi. Her gün değişen menüsü olması da güzel bir şey, sıkılmıyorsunuz. Her zaman bir kaç çeşit etsiz sebze ve baklagil yemekleri oluyor. Dolayısıyla vegan yemeğin en sağlıklıları bu tarz ev yemeği yapan yerlerde bulmak mümkün. Ayrıca fiyatları da uygun oluyor. Pazar günleri ve resmi tatillerde kapalı olduğunu görüyorum ama siz gene de telefon açın.

Adres: Damacı Sokak No:8/A Kadıköy, İstanbul
Tel: +902163486310
Web: www.molayemekevi.com (Günlük menülerine bakabilirsiniz)
Saatleri: 11:00 – 21:00 (Pazar günleri kapalı)
Fiyat Uygunluğu: $

This is Turkish cousine home food style place that you can taste many different vegetables and lentil foods. Ask for which are vegan, they change the menu daily. All of them very delicious and prices are good. You can make take away.

Mola-Cafe-1

11) FATOŞ’UN MUTFAĞI :

Gene aynı şekilde ev yemeği yemek istediğimde tercihlerimden biri Fatoş Abla :) Menüde mutlaka sebze yemekleri ve bir de kedi bulunuyor :) Hayatımda gördüğüm en komik şaşı kedi kendisi.

Adres, Moda Caddesi’ndeki Migros’tan Doktor Esat Işık Caddesi yönünde devam edin, solda göreceksiniz.
Tel: +902163308883
Saatleri: Her Gün 10:00 – 21:00
Fiyat Uygunluğu: $

Another homemade Turkish cousine place that you can always find some vegan homemade food.

Fatosun-Mutfagi2Fatosun-Mutfagi

12) VeggiWich

Vegan ve vejeteryanlar için, Moda-Bahariye taraflarındaki önemli bir açığı kapayacağını düşündüğüm taze ve şirin mekan. “Vegan beslenmek için çok para harcamak gerek” anlayışını kırmak gerekiyor. Vegan yiyecek bulmak için en pahalı ve hipster mekanlara gitmek gerekmemeli. Bu nedenle bu listeye alternatif mekanları da keşfettikçe ekliyorum. VeggiWich’ten Meltem Hanım bana ulaşarak cafelerine davet etti. Ben de İstanbul’a döndüğümde ilk iş buraya uğradım. Uygun fiyata küçük ve büyük boytaki, vejeteryan ve vegan seçenekli lezzetli sandviçlerini mutlaka denemelisiniz. Burada et içeren bir sandviç olmaması mutfak açısından önemli bir unsur. Bu özelliği ile bir çok mekandan ayrılıyor. Ayrıca vegan tatlı ve çikolatalarını da tavsiye ederim! Bu fotoğrafta gördüğünüz hindistan cevizli tatlı gerçekten lezizdi! Kısa zamanda tatlı ve sandviç seçeneklerini daha da zenginleştireceklerine eminim.

Yer tarifi olarak, Salkım Söğüt’ün tam karşısı desem çok rahat bulursunuz.

Adres: Caferağa Mah. Miralay Nazım Sok. No:5/7A Kadıköy 34722
Web: https://www.facebook.com/veggiwich/
Saatleri: Her Gün 09:00 – 21:00
Fiyat Uygunluğu: $

A new little and cute place serves ONLY vegan and vegetarain sandwiches with competitive prices. You might also find vegan deserts and chocolates. All delicious!  

VeggiWich Kadıköy VeggiWich Kadıköy

13) AŞİNA KAFE MUTFAK : 

Ev yemekleri ve zeytinyağlılar bulabileceğiniz, fiyatları uygun, minik sevimli mekan. Evlere de servis yapıyorlar (en alttaki fotoğrafta görebilirsiniz).

Adres: Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:25/A Moda
Tel: +902163367533
Saatleri: 09:00 – 21:00 (Pazar günleri kapalı) Kapanış saati mevsime göre değişebilir.
Web: http://www.asinakafemutfak.com/
Fiyat Uygunluğu: $

This is a little and cute restaurant at Moda, you can find homemade and meze style food, with good prices. You can call them for delivery service. 

Processed with VSCO with q7 presetProcessed with VSCOcam with q3 preset Processed with VSCOcam with 5 preset

14) SALKIM SÖĞÜT Restaurant

Her seferinde hangisini seçsem diye arada kaldığım, birbirinden leziz vegan köfte, vegan mantı, vegan içli köfte ve bir çok ev yemeği, zeytinyağlıları mevcut. Mercimek köfteleri favorim!

Adres: Caferağa Mah. Miralay Nazım Sok. No:2/C Bahariye, Kadıköy
Tel: +90 216 4506018 – 19
Web: http://salkimsogut.com.tr/
Fiyat Uygunluğu: $$

You can find there vegan mantı, vegan balls and stuffed balls, all of them delicious! There are also other homemade and meze style food.

salkim-sogut-1

15) MANCA Ev Yemekleri 

Moda’nın ilk vegan yemek opsiyonu sunan restoranlarından, aslında ev yemekcisi. Vegan burger bulunabiliyor. Hemen dibimde olmasına rağmen bir türlü gidemedim fakat epeydir aklımda. Haftalık menülerini facebook sayfalarında yayınlıyorlar. Fiyatları da uygun.

Adres: Moda Caddesi, Ağabey Sokak No 8/B
Web: https://www.facebook.com/MancaEvYemekleri
Fiyat uygunluğu: $

It’s a homemade food place at the beginning of Moda Street, you can find lots of vegan options, also vegan burger, falafel, etc. with good prices.

Processed with VSCOcam with a9 preset manca-vegan2

16) BASTA STREET FOOD:

Rexx Sineması’na doğru çıkan yokuşta sol köşede yeni açılan şirin mekan. Fotoğraftaki “vejeteryan dürüm” olarak geçiyor ama içindeki yoğurtu çıkartıp yerine humus koyabiliyorlar. En önemli özelliği içinde kuşkonmaz olması! Kuşkonmazlı seçenekler çok nadir karşımıza çıkıyor, o nedenle de özellikle belirtmek istedim. Onun haricinde vegan salataları var. Lezzetli ve hızlı servis!

Adres: Osmanağa, Sakız Sk., Kadıköy / İstanbul
Web: https://www.facebook.com/Basta-Street-Food-Bar-616498165168703/
Saatleri: 12:00 – 22:00 (Pazartesi kapalı)
Fiyat uygunluğu: $$

basta-street-food

17) KOMŞU KAFE :

Elimde güzel fotoğrafı olmadığı için sona sakladım ama en önemli ve eski vegan yerlerden biridir Komşu Kafe. Yeldeğirmeni’nin güzel değişiminin ilk tohumlarından olan Komşu Kafe’de herkes gelip yemek yapabiliyor, mutfağından yemeğinizi kendiniz alıyorsunuz ve istediğiniz kadar ücret bırakıyorsunuz (halen değişmediyse). Bu yöntemin aynısını Berlin’deki komunitelerde de görmüştüm. Yemeğin haricinde bu mekanda güzel etkinlikler düzenleniyor. Minik ama keyifli, huzurlu bir ortamı var. Manifestolarını facebook sayfalarındaki hakkında kısmında okuyabilirsiniz.

Adres: Uzun Hafız Sk, 83/A, Yeldeğirmeni, Kadıköy
Tel: +902164184679
Saatleri: 10:30-23:00 / Pzt-Pazar
Web: www.facebook.com/komsoKafeCollective
Fiyat Uygunluğu: $

Komşu Kafe is a collective and cafe at Yeldeğirmeni, one of the first vegan places in Kadıköy. You can cook there and choose your own plate, then you pay as much as you want. There are also very good meetings, chatting hours and interesting workshops. They have their own manifesto, you can read it also in English at their facebook page.

Komsu-Kafe-1

18) MUHTELİF MEKAN

Rasimpaşa’daki ağırlıklı vegan olan mekanlardan biri. Gene henüz ziyaret edemedim ama meraklardayım!

Adres: Karakolhane cad. Feritbey sok. No:18
Web: https://www.facebook.com/muhtelifmekan

It’s another cafe/restaurant that you can find mostly vegan food, which is also at Rasimpaşa. I hope to visit there soon!

 

19) TIGHT AGGRESIVE

Listedeki ikinci tamamen vegan mekan. Henüz gitmediğim için yorum yazamıyorum ama öğrendiğim kadarıyla malesef cafe kısmını kapatıp artık yemek servisi yapmayacaklarmış. Onun yerine galeri ve vegan ürünlerin satıldığı bir yer olarak devam edeceğini duydum. İşin aslını bilen varsa söylesin lütfen.

Adres: Karakolhane Caddesi 83, 34716 Yeldeğirmeni
Web: https://www.facebook.com/tightaggressiveknights/

 A vegan cafe at Yeldeğirmeni, that I couldn’t visit yet. Hopefully as soon as possible!

 

Yeni yerler açıldıkça ve ben keşfettikçe listeyi update edeceğim.

Yorumlarınız ve listede yer almasını istediğiniz yerleri sayfanın altındaki mesaj kısmına yazarak yollayabilirsiniz.

Afiyetle! Tavsiyedir, vegan ol! :)

 

 

Daha fazlası için lütfen facebook sayfamızı takip edin: https://www.facebook.com/KameramVeBavulum/

Here I opened a facebook group for Turkish and foreigner vegan friends living in Turkey : https://www.facebook.com/groups/1476422202598812/

 

Fotoğraflar ve Yazı Gökçe Pehlivanoğlu’na aittir.

 

 “Vegan Yiyecek Bulabileceğiniz Mekanlar 1 / Vegan Food Places – Kadıköy, Moda, Yeldeğirmeni (İstanbul)” için 12 cevap

 1. aylin diyor ki:

  yazi ivin tesekkurler cok guzel ve detayli olmus… moda da bir de manca adinda bir kafe var, yine ev yemekleri servis ediliyor,falafel, borek, zeytinyaglilar vs de var, nehmet ayvalitas meydanindan karsi sokaga girip duz gidip sagda bir yer, tam adresi facebook sayfalarında vardir sanırım. teşekkürler

 2. Garton diyor ki:

  tektek pizza hemen rulonun yanında vegan pizza burger ve cupcake yapan bir yer orayıda eklmelisin

 3. Ayşe diyor ki:

  Merhaba

  Glutensiz mutfak ya da menüye sahip mekanları da yazarsanız sevinirim

  Sevgiler

  • Bunun için ayrıca bir liste oluşturmaktansa bazılarında not olarak düşmüştüm. Daha fazla da keşfedersem eklerim listeye :)
   Sadece glutensiz menüsü olan bir yer İstanbul’da karşıma çıkmadı.

 4. Maria diyor ki:

  Thank you so much for the list.
  We went to Manca today and everything was delicious !
  Definitely a place to go.

 5. […] Kadıköy’de vegan yemek bulabileceğiniz mekanlar listesini daha önce yayınlamıştım. Şimdi de bir süredir üzerinde çalıştığım Avrupa Yakası listesini yayınlıyorum. Tabii ki mekanlar bunlarla sınırlı değil, keşfettikçe listeyi yeniliyor olacağım. […]

 6. Duygu Abaci diyor ki:

  Oncelikle emeginize saglik. Cogu kisiye oneriyorum sayfanizi fakat bir kac elestirim olacak;

  Maalesef oneriniz uzerine acikmis bir sekilde “Yer” adli mekana ugradik. Secenek cok kisitli. Burger filan hep vejetaryen. Ac kaldik maalesef.Hayal kirikligi oldu bizim icin…

  Yine oneriniz olan Basta adli mekanda gittigimizde bir tane bile vegan secenek bulamadik. Avokadolu durum her seferinde hayvansal cikti barindiriyordu.

  Vegan dostu mekanlar icin “isletme mantigindan veya 1-2 alternatifin (cogu yerde bulunabilecek) cok” gercekten veganlari da onemseyen yerlerin listede yer almasi mutlu ederdi bizi. Daha bir cok bol secenegi olan,bulasma riskini gozardi etmeyen mekan var. Listenizde biraz guncelleme ve detayli bilgi olsa daha saglikli olur sanki.Tamamen sahsi fikrimdir.

  Sevgiler

  • İlgi, paylaşım ve bilgilendimeler için çok teşekkürler. Aslında Yer’de vegan seçenekler sayı olarak hiç fena değil, özellikle sordunuz mu peki? Ben orada yemek konusunda mutlu oluyorum genelde :) Yazıyı sürekli update ediyorum, yorumları da önemsiyorum.

   Basta’da vejeteryan dürümü vegan yapabiliyorlar, not olarak düşmüştüm.
   Aslında yazının başında belirttiğim gibi, benim de amacım 1-2 çeşitten çok seçenekte vegan yemek seçeneği bulundurabilen mekanları yazmak. Listedeki mekanlar çoğaldıkça bu şekilde menüsü kısıtlı olanları çıkartacağım. Şu an için beni mutlu eden yerler oldukları için tutuyorum. :) Bazen sadece tek bi seçenek bile gerçekten lezzetliyse orada olmasını istiyorum gibi bir durum sanırım. Ama dediğim gibi, lise update halinde.
   Bu arada tabi bu mekanların içerisinde sadece bir iki %100 vegan yer var, onların haricindekiler mutfaklarında hayvansal ürünlerle yemek pişirdikleri için, ısmarladığımız seçenek vegan olmasına rağmen gene de o karma mutfak dolayısıyla %100 vegan olmayacaktır :/ malesef %100 vegan olan yerler çoğaldığında o konuda tam tatmin olabileceğiz. Şu an için, en azından menülerinde veganlara çeşit sunabilen yerler olması bile iyi, bu mekanlar hep son 1-2 sene içerisinde çoğaldılar. Tabi ki gerek çalışanlarına, gerek işletmenin başındakilere gerekli uyarıları yapmakta fayda var.
   Mesela menüsünde vegan seçenek olduğunu iddia edip de tanıtımını öyle yapan fakat veganlığın ne olduğunu bilmeyen yerler de olabiliyor, onları hiç koymadım bile :)
   Yeni yerler keşfettikçe ve vakit oldukça daha detaylı bilgi gireceğim söz :)

   Sevgiler.
   Gökçe

 7. […] linkler: Kameram ve Bavulum: Vegan Yiyecek Bulabileceğiniz Mekanlar: Taksim, Karaköy, Beşiktaş Vegan Yiyecek Bulabileceğiniz Mekanlar: Kadıköy, Moda, Yeldeğirmeni Milliyet: Vegan Dostu Mekanlar Sorunuz ya da öneriniz mi var? […]

Bir Cevap Yazın