logo

Tanıdığımız ilk gezgin : Barış Manço

Gezginler olarak hepimiz itiraf etmeliyiz ki ilk ilham kaynağımız, modern zaman seyyahı, bi nevi Evliya Çelebi’si Barış Manço’dur. Dönence Dünya Turu programını izlediğimiz dönemde çocuktuk. Bu programdan önce de bilmezdik ki dünyayı gezmek diye bir eylem varmış. O zamanlar uçağa binmek bile büyük bir lükstü! Arkadaşlarımız arasında, bir kere olsun yurtdışına çıkmış biri varsa, o gözümüze daha ‘havalı’ görünürdü. Böyle bir dönemde, yani 90’larda, Barış Manço dünyanın en popüler yerlerinden en enteresan yerlerine kadar gezip programında görüntülerini paylaşıyordu. İşte bu nedenle, bana göre bugün Türkiye’de yüzlerce gezgin ve seyahat blogu sahibinin temel ilham kaynağıdır. Gerek yaptığı müziklerle, gerek insan olarak kalitesiyle, aslında dünya çapında bilinen bir insandı. Japonların onu ne kadar sevdiğini unutmayalım! :)

Programı izlerken yaşım ufak olmasına rağmen bir çok şeyi hatırlıyorum. Özellikle sunum tarzındaki orijinal sempatikliği asla unutmayacağım. Sanırım televizyon tarihinde üzerine de pek kimse gelemedi. Düşünsenize, adam o kadar samimi ki ev adresini her program sonunda veriyor!

Benim içinse, kişisel olarak hem Moda’lı olmam, hem de üniversitemi Adam Olacak Çocuk ve 7’den 77’ye programını hazırladığı stüdyolarının bitişiğindeki Sinema Televizyon bölümünde okumuş olmam nedeniyle, kendisinin yeri çok ayrı özel… Bugün onu kaybedeli 16 yıl olmuş. 16 yıl önce bugün nasıl sokaklara döküldüğümüzü, Moda’daki o büyük kalabalığı hatırlıyorum. Herkesin içi acıyordu. Bu kadar ortak ve yoğun bir duyguyu ilk defa hissetmiştim. 1999 Türkiye için ne acılı bir senedir. (Edit : Bu sene 2016 – 17. yıl)

Geçen sene, programın yapımcısı Erkmen Sağlam’ın fotoğraflarından oluşan “7’den 77’ye – Geçer Giderken” isimli bir sergi açılmış, aşağıdaki fotoğrafların bazıları bu sergiden… Erkem Sağlam, 25 yıl önce yaptıkları bu gezi programı çekimleri sırasında 90bine yakın kare çekmiş, içlerinden 77 tanesini sergiye aktarmış. Erkmen Sağlam’a göre birlikte bu yolun yolcusu olmuşlar ve biriktirilmesi en zor olan şeyi biriktirmişler… İnsan. Dünyanın dört bir yanında onlara inanan, onları seven insanlar olması onların zenginliği olmuş.

İlk ilham kaynağım Barış Manço’yu sevgi ve saygı ile anıyorum…  Işıklar içinde ol Barış abi!

İşte arşivleri tarayarak bulduğum, Barış Manço ve Dünya Turu programından bazı kareler ve sadece gezginler değil herkes için ders niteliğinde Barış Manço sözleri :

“Ben yaşanmış her şeyi seviyorum, birileri tarafından yaşanmış, paylaşılmış her şeyi seviyorum. Düşünülenin aksine ben tarih sevmiyorum, geleneği seviyorum. Tarih ölür, gelenek yaşar.”

22377617

“Taş üstüne taş koya koya, yarattığın dünyanın çöktüğünü görmek bir yana, bir de altında kalmak var ya!”

10830952_316929088503100_2800332636161834242_o

“Geçmişini bilmeyen bugününü anlayamaz ve yarınını kuramaz.”

rsz_dsc_1421

“Usta terzi dar kumaştan bol gömlek diker, doğru tartan esnaf rahat huzurlu gezer, eğrinin ve doğrunun hesabı mahşerde, dünyada biraz huzur herşeye bedel.”32

“Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür dersen
kaz gelen yerden tavuğu esirgemezsen
bu kafayla bir baltaya sap olamazsın ama
gün gelir sapın ucuna olursun kazma.”

tumblr_m6vx6bxwum1ry6noyo1_500

“Ne iş yaparsan yap, ama her zaman en iyisini yap!”

tara0135

“Bir gün dönsem sözümden düşerim dost gözünden
Dünya dönüyor dostlar bir sözden dönsem çok mu?
Devran dönüyor dostlar ben dönmüşüm çok mu?”

slide-donencedunyaturu-2

“Altı üstü beş metrelik bez için, boşa geçmiş ömre yaşam denir mi?”

slide-donencedunyaturu-1

“Bir kişinin adı en son ne zaman telaffuz edilirse o gün ölmüş oluyor insan. Yani fizik olarak bu dünyayı terk etmek çok da önemli bir şey değil. Nasıl olsa günün birinde hepimiz terk edeceğimiz için ve milyarlar terk ettiği için… Ama adınız anılmadığı gün gerçek anlamda bu dünyayı terk etmiş oluyorsunuz.”

slide-deretepeturkiye-1

“Şam ipeğinden burma giysen bile. Zemzem suyuyla yıkansan bile. Dünya ahiret bir keyif sürmek için. Mutlak dökmeli helal alınteri.”

musaadenle-baris-agabey

images

“Oğullarımın isimleri doğdukları gün aklıma geldi. Belki de doğunun ve batının barış içinde olmasından dolayı bu isimleri koymuşumdur. “

hqdefault

“İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil tatlı dildir.”

hqdefault (2)

“Dünya küçük, insanlar kardeş.”

donencedunyaturu-022

“Sana uzattılar ellerini görmek istemesen de, bir gün o eller üstünde bu dünyadan göçmek var ya.”

BARIS MANCO ANMA (1)

1152776125

“Kimse göçmez bu dünyadan mal ile!”

615329150

9

“Her yeni doğan bebek yeni bir dünya demek.”

7

“Ben hep sizin şarkınızı söyledim.”

4

“Topraktan geldi insan, yine toprağa dönecek iki lokma ekmek için ömür boyu dövüşecek.”

4 (1)

Eski adamlar doğruyu söylemiş
Bir çiçekle bahar olmaz
Kişi kendini bilip sağa sola sormalı
Can pazarı bu oyun olmaz

10906343_324912251038117_3168509487997875285_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Kaynaklar: hurriyet.com.tr / Yeni Şafak / barismancomix.com / sozleri.tv

Sözler: neguzelsozler.comBir Cevap Yazın