logo

Sonbaharda Görülebilecek En Güzel 11 Avrupa Şehri

Bazı şehirler sonbaharda ayrı bir güzeldir. Gerek doğasının renkleri ile, gerek bahar ve yaz aylarındaki turist akımından temizlenmiş hali ile, bazı şehirleri sonbahar aylarında görmek daha ideal olabilir.
İşte kendi deneyimlerime göre,
SONBAHARDA GÖRÜLEBİLECEK EN GÜZEL 11 AVRUPA ŞEHRİ
1- TOLEDO / İspanya :
Tarihi dokusu ve kendiliğinden “sepia” renkleriyle, sonbahar mevsimine en çok yakışan şehirlerden.
Toledo-06w
2- FLORANSA / İtalya :
İtalya Panoramasının güzelliğine güzellik katan eski köprüleriyle ünlü Floransa, sonbahar aylarının sepia hüznünün en çok yakıştığı şehirlerden.
Floransa_05w
3- SİENA / İtalya :
Zaten Floransa’ya kadar gitmişken Siena’yı da görmeye çalışın. Siena, Floransa’nın 1,5 saat Güney’inde kalıyor. Siena daha ufak bir şehir, bir kaç saatte çok rahatlıkla gezebilirsiniz. Daha ufak olması şehri de daha sıcak ve sevimli kılmış. Dar taş sokakları, binaları zaten her mevsim sonbahar etkisinde gibi. Floransa kadar popüler-turistik olmaması beni çeken özelliklerinden. Bir de christmas zamanı şehri çok güzel süslüyorlar ama o kış konseptine giriyor :)
Siena_02
4- VARŞOVA / Polonya
Varşova’nın 1/4’ü parklardan ve bahçelerden oluşuyor, bu nedenle sonbahar aylarında ortaya çıkan renk cümbüşünü tahmin edebilirsiniz. Bu şehrin doğası ile ilgili beni en çok etkileyen unsur, içinde barındırdığı sarı ve kahverengi tonlarının çeşitliliği oldu. Ayrıca Varşova’nın acı dolu geçmişinden, neredeyse tamamı savaş zamanında yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş olduğundan olsa gerek, sonbahar mevsimi şehrin içten içe devam eden hüznüne çok uyuyor.
Varsova_01w
5- ST. GALLEN / İsviçre :
Zurich’e 1 saat mesafede, doğanın tam ortasına kurulmuş hissi veren bu kasabamsı şehir, yeşilin sarıya döndüğü zamanlarda, kış bastırmadan hemen önce görülmeli. Unutmayın ki buranın havası sonbaharda 10 derece civarında seyredebiliyor.
Temiz havasını bol bol ciğerlerinize çekin. Özellikle yaşlı binaların seyrine doyun. Ve buraya gelmişken mutlaka Appenzel’e gidin.
St-Gallen-09w
6- LAGO MAGGIORE / İtalya :
İtalya’nın Milano ve Varese illeri arasında kalan ince uzun göl Lago Maggiore. Buralar fazla turistik olmasa da bu iki şehirde yaşayanların haftasonları akımına uğrayan, muhteşem manzarası, huzur veren atmosferi ile, her mevsim ayrı güzel, sonbaharda daha da bir güzel kasabaları Laveno, Angera, Stresa, Sesto Calende, Arona… Aslında gölün tüm kenar şeridini bir günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Gölün en Kuzey ucunun İsviçre sınırları içerisinde olduğunu da hatırlatalım.
Lago_Maggiore_Sesto_Calende_1w
7- PARİS / Fransa :
Her mevsim ayrı güzel, hatta belki sokaklarının renkliliği ve canlılığı açısından yaz mevsiminde daha da güzel, Paris… Ama içinde bir çok parkı barındıran bu muhteşem şehir, yeşilini sarı ve kahverengi tonlarında bıraktığında, sokakları ilk yağmurlarla ıslandığında en fotojenik halini alıyor… Zaten Paris’in bu melankolik-romantik hali değil midir tüm sanatçılara ilham veren?
Paris_19w
8- MADRİD / İspanya :
Yazın oldukça sıcak oluşu ile ünlü şehirlerden biri olan Madrid, sıcakların yerini yavaş yavaş soğuklara bıraktığı sonbahar aylarında gezilmek için idealdir. Özellikle de parklarına, binalarına düşen ışığın en güzel zamanlarıdır. Böylece binalara baka baka, fotoğraf çeke çeke, bol bol yürüyebilirsiniz.
Madrid_04w
9- SARAYBOSNA / Bosna Hersek :
Kuşkusuz Avrupa’nın en acı geçmişine sahip, en uzun süre kuşatma altında kalan şehri Saraybosna’yı ziyaret eden herkesi ilk önce hüzünlü atmosferi etkiler. Her ne kadar insanları geçmişi geçmişte bırakıp, hayatlarına hüzünden uzak devam etmeye çalışıyor olsalar da, sanki şehrin binaları ve sanki doğası, yaşananları ziyaretçilerine bir bir anlatıyor… İşte bu yüzden sonbahar mevsiminde ayrı bir melankolik ve güzel bir şehir. Tüm bunların yanında beni hayrete düşüren, tamamen Osmanlı etkisindeki sokaklarını gezerken, biraz ileride kendinizi bir anda Avrupa sokaklarında bulabiliyorsunuz. Gerçekten her anı her köşesi ile Avrupa’nın en orijinal yerlerinden biri Saraybosna…
Fotoğraf, merkezden biraz uzak, havaalanına yakın Vrelo Bosne milli parkından.
Sarajevo_01k
10- MOSTAR / Bosna Hersek :
Sonbaharın hüznü demişken, Mostar Köprüsü’nü hatırlamamak olmaz… Avrupa’nın en güzel Osmanlı mimarisi ile inşa edilmiş köprüsü! Şu güzelliğe bakınız ki her açıdan ayrı estetik görünüyor… Ben de bu ailenin fotoğrafını çekmek istedim. Şehrin eski merkezi, köprüsü, binaları ve kaldırımları ile bu eski taş dokuyu korumuş. İşte sonbahar yaprakları da bu nostaljik atmosferi destekliyor. Hava çok soğuk değilse, turistler için para karşılığında köprüden atlayan gençleri yakalayabilirsiniz. Elbette bu manzaraya Neretva Nehri’nin katkısı büyük.
Yapımından itibaren 400 yıldan fazla ayakta kalan köprü, 1993’te acımasız Bosna savaşının kurbanlarından biri olmuş, 2003 yılında Türkiye yardımlarıyla köprü onarılmış.
Mostar-1k
11- BERLİN / Almanya :
Savaşın en ağır etkilerini yaşamış bir başka şehir ise kuşkusuz Berlin’dir.  Sonbaharda Berlin sanki daha bir nostaljik, daha bir geçmişi ile yüzdeşik oluyor gibi geliyor bana. Halbuki tıpkı Paris gibi her mevsimi ayrı güzel Berlin’in. Dikkatimi her zaman şu çeker ki Avrupa’da sokaklarda ağaçlardan düşen yaprakları pek toplamazlar, öylece bırakırlar. Fotojenik görünsün diye mi yoksa yapraklar toprağa karışsın, doğal gübre olsun diye mi bilmiyorum ama her ikisi de güzel düşünceler. Berlin’de elimde çekçekli bavul ile yürüyemediğim bir sokak vardı mesela. Öyle ki yapraklar bavulun tekerleklerine takılıyordu. Ya da o kadar çok yaprak dökülmüş ki kaldırama değmek mümkün olmuyor. Yapraktan bir doku şehri sarmış gibi.Berlin zaten soğuk olması ile ünlü bir şehir. Sonbaharı da çetrefilli olabiliyor. Fakat hayat dışarıda, sokaklarda akmaya devam ediyor. Parklarda oturanlar, dışarıda masaları olan cafelerde vakit geçirenler, bisikletleri ile sürü halinde işe gidenler… Hatta MauerPark pazarı gibi açık havada gerçekleşen aktiviteler de yapılmaya devam ediyor.
Berlin-k


Bir Cevap Yazın