logo

Paris’te yaratıcı İklim Yürüyüşü – #ClimateMatch

İklim değişikliğine karşı, bir çok kentte bugün gerçekleştirilen #ClimateMatch yani İklim Yürüyüşü eylemlerinin en ilginci Paris’te yapıldı. Paris’te yaşanan teror saldırısından sonra şehirde olağanüstü güvenlik önlemleri alınmasından ötürü yürüyüşe izin verilmedi. Bunun yerine sivil toplum örgütü Avaaz tarafından sembolik bir eylem organize edildi. Cumhuriyet Meydanı başta olmak üzere, “Madem biz yürüyemiyoruz, o halde ayakkabılarımız bizim yerimize yürüsün!” der gibi, Paris sokaklarına 20.000 ayakkabı yerleştirildi.

Paris-ayakkabi-1

“Olağanüstü üstü halin sürdüğü Fransa’nın başkenti Paris’te yarın başlayacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (GOP21) öncesi çevreciler, liderlere ayakkabılarla mesaj gönderdi. Sivil Toplum Örgütü Avaaz tarafından düzenlenen eylemde Paris’teki Republique (Cumhuriyet) Meydanı‘na içinde bitkilerin ya da lidere yazılmış notların olduğu yüzlerce ayakkabı konuldu. Avaaz temsilcilerinden Emma Ruby-Sachs,“Bu umutla ilgili. Ayakkabıların yanından geçerken içerilerindeki mesajları görmüşsünüzdür; o mesajlar gelecek nesillere yazıldı. Burada Papa’nın, BM Genel Sekreteri’nin ayakkabısı var. Yani buradaki kasvetli ortamda parlak bir mesaj verilmek isteniyor.” Paris’te 13 Kasım’daki terör saldırılarının sonrasında ülke çapında olağanüstü hal ilan edildi. Bu nedenle COP21’de çerçevesinde yapılması planlanan birçok yan etkinlik ve protesto gösterine de izin çıkmadı. Konferans nedeniyle güvenlik önlemleri de en üst düzeye çıkarıldı.” (msn.com/tr)

CU-LvLTUAAE0Ixj

“İklim zirvesi için dünya liderlerine çağrıda bulunmak isteyen yüzlerce kişi tren istasyonunda toplandı. Ayrıca İspanya ve Almanya’da eylemler var. Ve zirvenin düzenleneceği Paris’te, Cumhuriyet Meydanı’nda ayakkabılı eylem düzenleniyor. Meydana ayakkabılar yerleştirilmiş ve içine de çiçek, balon ve notlar konmuş.

Dün çevreciler zirve nedeniyle Paris’te otoyolların kapanmasını, eylemlerin yasaklanmasını protesto etmek istemiş ancak izin verilmemişti. İşte bu yasağı protesto için çevreciler, Cumhuriyet Meydanı’na ayakkabılar koydu ve içine de dünya liderlerine çağrıda bulunan mesajlar yazdı. Mesajlarda ‘Şimdi harekete geçin, dünyayı kurtarın” çağrısı var. Cumhuriyet Meydanı, aynı zamanda son 2 haftadan beri saldırılarda ölenlerin de anıldığı ana merkezlerden biri.” (CnnTürk)

Papa dahil, bir çok ünlü ismin de ayakkabıları ile yer aldığı eylemden kareler :

Marion Cotillard’tan :

Paris-ayakkabi-2

Papa Franciscus’tan :

Paris-ayakkabi-3

Moda tasarımcısı Vivienne Westwood’dan :

Paris-ayakkabi-4

Ve Dünya’nın başka kentlerinden…

CU97xblXIAArLfJ

“İklim için yürüyorum, ama kendim için değil… Kendini göstermekten kaçınan petrol lobileri için…” – Paris, Fransa :

diapo 1 manifs cop 21

Hong Kong :

diapo 2 manifs cop 21

Seoul, Güney Kore :

diapo 3 manifs cop 21

Sidney, Avusturalya :

diapo 4 manifs cop 21

“Çözüm Gençliktir!” – Tokyo, Japonya:

diapo 7 manifs cop 21

“İklim değişiyor, ya biz ne zaman değişeceğiz?” – Yeni Dephi, Hindistan:

diapo 8 manifs cop 21_0

“Kömüre Hayır” – Johannesburg, Güney Afrika :

 

diapo 6 manifs cop 21

 

Fotoğraflar : AFP / france24.comBir Cevap Yazın