logo

İlkbaharda Görülebilecek En Güzel Avrupa Şehirleri

Mis gibi havalarda! Sonunda enerjimiz geri döndüğünde! İşte kendi deneyimlerime göre (gezdiğim yerler arasında) ilkbaharda görülebilecek en güzel Avrupa şehirleri listesi :

1) BARSELONA, İspanya

Her sene tarihleri değişse de aşağı yukarı Mart sonu, Nisan başına denk getirilen Barselona Maratonu sırasında orada olmak, sokaklarının sarı tonlarını destekleyen Güneş ışınlarının yeni yeni düştüğü vakitleri yakalamak, ne üşüyerek ne de terleyerek şehri baştan başa gezmek… İşte tum bunları bir arada yapmak isterseniz bahar ayları Barselona’da olmayı tercih edebilirsiniz. Mayıs itibariyle hava epey ısınıyor, yazın ise ünlü Barselona plajı dolup taşıyor… Bu şehrin beni en çok etkileyen yönü olan Antoni Gaudí abimizin şehre bıraktığı güzelliklerdir. Ki bana kalırsa, Park Güell, Casa Milà ve Casa Battlo gibi akla ilk gelen eserleri içerisinde baharın her tonunu içinde barındırmaktadır. Burada Gaudi’nin doğayı ne kadar çok sevdiğini ve doğaya öykündüğünü hatta onu taklit ettiğini hatırlatmak isterim. Kendisi tam bir doğa tutkunu. “Atölye’min hemen dışındaki ağaç benim akıl hocam”” sözünden de bunu anlamak mümkün.

Sadece Gaudi’nin eserleriyle değil, Barselona yerel insanının da yeşile olan tutkusu gerçekten göz kamaştırıcı sonuçlar doğuruyor. Örneğin bazen sokaklarında dolaşırken aniden karşınıza balkonları yeşillikler dolu evler çıkabiliyor. Bir apartman düşünün ki her bir balkonu botanik bahçesi gibi, böyle olunca tüm bina yeşillikle kaplanmış gibi görünüyor. Çekmiş olmam lazım ama nedense kendi fotoğraflarım arasında bulamadım ama başka bir blogdan paylaşıyorum, işte muhteşem balkonlardan biri için tıklayınız.

Barcelona-17

2) GRANADA, İspanya :

Doğa ile iç içe olan bu renkli ve sevimli kasabamsı şehri ne yapın edin bahar aylarında görmeye çalışın :)Yazları aşırı sıcak (denize kıyısı da yok), kışları ise soğuk geçtiği için de en keyifli dönem bahar. Havaların ısınması itibariyle herkes sokaklarda, bir hareketlilik, her yerde sokak müzisyenleri, jonglörler ve dans ederek eğlenenler… Granada’nın sokak ve gece hayatı o kadar renkli ki burada yaşayanların eve sadece uyumaya gittiklerini düşünüyorum!Nereye baksanız yeşille karşılaşabileceğiniz Sacromonte, Albaycin, Plaza Nueva ve hemen yanından geçen nehrin (Rio Darro) etrafı haricinde, bembeyaz evlerinin pencerelerine ve önlerine konulan bitkilerle süslenmiş bir şehir Granada…Nehrin hemen yanından geçen Paseo de Los Tristes yolunda yürüyüş yapmanızı öneririm.
Kulağınızda bir yerlerde Paco De Lucia olsun :)
https://www.youtube.com/watch?v=g5ozxVdBbmA

Granada-08

3) COMO, İtalya

İtalya’nın Lombardia bölgesinin gözde turistik yerleri arasında yer alan Como, tarihi şehir merkezinin yanı sıra asıl güzelliğini Como Gölü’nden alıyor.

Ünlü olmasının bir nedeni de George Clooney’in bu göle kıyısı olan bir villada yaşıyor olması! Dolayısıyla Milano’ya yapılan turistik turlarda Como’ya uğramadan edemezler. Ama bana göre Como Gölü, Como’dan çok daha fazlası… İnce uzun Güney-Kuzey istikametinde uzanan bu gölün mutlaka Batı ve Doğu’sundaki minik kasabaları gezin. Eğer vaktiniz yoksa sadece Batı’sını tercih edebilirsiniz. Gölün haritada göründüğünden büyük olduğunu unutmayın. Benim en favori kasabalarım oralarda. Hatta en sevdiğim kasaba kesinlikle Argegno.

Göllerin etrafındaki bitki örtüsünün ve yeşilin zenginliğini söylememe bile gerek yok sanırım. Gölün etrafındaki yüksek tepelerin suya bıraktığı yeşil yansımasının tadını çıkarmak açısından bahar aylarında buralarda olmanızı tavsiye ederim.

Bu arada bizim George haricinde “Matthew Bellamy, Madonna, George Clooney, Gianni Versace, Ronaldinho, Sylvester Stallone, Julian Lennon, Richard Branson, Ben Spies, ve Pierina Legnani gibi ünlü isimlerin göl kıyısında evi bulunmaktadır” diyor Wikipedia! :) Güzel olan tarafı, buralar bu kadar ünlü olmasına rağmen lükse kaçan yerler kesinlikle değil. Onların villalarını bilemem ama gölün etrafındaki bu ufak kasabalar hala eski dokusunu koruyan, tipik Kuzey İtalya tarzını bozmadan hatta belli ki artık sadece yaşlı teyze ve dedelerin yaşadığı kasabalar. O yüzden de ayrıca sevimliler.

Como_1

4) TORİNO, İtalya

Bana göre İtalya’nın Eskişehir’i sayılabilecek, her daim sevimli, bol haraketli, kendi yaşlı, ruhu genç şehri… Şehrin eski kocaman cadde ve binalarının arasına sıkışmış rengarenk bir dünyası var. Torino Üniversitesi dolayısıyla şehrin öğrenci potansiyeli çok yüksek. Durum böyle olunca her gün her akşam bir etkinlik oluyor. Doğal güzellikleri desen zaten etrafı parklarla dolu, iki yönden nehir ile çevrili  (Po Nehri, Stura di Lanzo Nehri)…

Ayrıca muhteşem güzel bir sinema müzesi mevcut! Daha ne olsun da Torino’yu benim için İtalya’nın en yaşanası yeri yapmasın…

Bahar aylarında Torino’yu ziyaret etmenizin en önemli nedeni de kesinlikle parklarındaki çimlere yayılıp çeşitli oyunlar oynayan, sohbet eden, spor ve jonglörlük yapan gençleri izlemek olmalı…
Şehrin her yerinde jonglörlere rastlamak mümkün. Çünkü Torino Üniversitesi’nde jonglörlük bölümü var! Tabii ki müzisyenleri de ayrı güzel! Eğer denk gelebilirseniz sevgili arkadaşlarımın grubu olan Domenico Castaldo & Figurelle Orkestar‘ın konserlerini takip ediniz ;) Kendine has tarzları ile (hiç böylesini görmedim dedirten) tek kelime ile muhteşemler!

Torino_04

5) SELANİK, Yunanistan:

Torino’yu Eskişehir’e benzettik de, Selanik’i İzmir’e benzetmezsek ayıp olur herhalde :) Artık klasikleşmiş bir benzetme olsa da, doğru ya doğru… Şehrin deniz kıyısında olması, büyük caddeleri, keyifli atmosferi, sıcak kanlı insanlarıyla gerçekten İzmir’e benziyor. Baharın gelmesiyle beraber şehrin gençleri dışarıya, cafe ve “taverna”lara çıkmaya başlıyor. Selanik’te gördüğüm cafeler, dekorasyonları açısından gördüğüm en güzel cafe mekanları diyebilirim. Aslında tek tek değil de, bir bütün halinde bakıldığında hiç bir zevksiz mekana rastlamak mümkün değil. Aynı durum Yunanistan’ın her yeri için söz konusu, gerçekten çok zevkli insanlar. Bazen diyorum ki, bize bu kadar yakın topraklar ve benzer bir kültür ama estetik algı açısından Yunanlar aşmış! Neyse, bu güzel mekanları kaplayan insanlar da tüm bu güzel atmosferin önemli bir parçası tabii. Ayrıca Selanik’te geç saatte bile eve dönseniz sokaklarda güvenliğinizle ilgili bir sıkıntı hissetmezsiniz. Çünkü sizin gibi bir çok genç geç saatlere kadar zaten dışarıdadır. Gece hayatı ile de ünlü bir şehir Selanik, bu yönünü de oraya gittiğimde öğrenmiş oldum. Sanki şehrin bütün gençleri kendini evden dışarıya atmış gibi hissediyorsunuz.

Deniz kenarında güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. E tabii güneşin ilk kendini gösterdiği gün itibariyle çok sevdikleri frappelerine kavuşan Yunanlılar için de bahar ayları çok önemli! :) Daha benim azıcık soğuk bir şey içsem “aman boğazım şişer” diye düşündüğüm aylarda,Yunanlılar buzlu kahve yani frappe mevsimini başlatıyorlar ve sıcak kahvelere bir dahaki kışa kadar veda ediyorlar.

Gene Selanikliler için bahar aylarının bir güzel yanı da, gene keyifle takip ettikler açık hava gece sinemalarının gösterime başlaması.

Selanik-06

6) AMALFİ, İtalya:

“Dünya üzerinde görülmesi gereken yerler” listelerine mutlaka Amalfi, Positano ve Sorrento’nun anıldığını farkedersiniz. İşte ben de bu bahar Kuzey İtalya’dan aşağılara doğru inmeyi başararak Campania Bölgesi’ndeki Salerno iline bağlı Amalfi kıyılarını görebildim. Bence bahar ayları orada olmak için idealdi ama ne yapıp edin Paskalya zamanlarına denk getirmeyin! Aynı bizim bayram zamanlarımız gibi, İtalyanlar da sahillere doğru akın ediyorlar :) Durum böyle olunca saatlerimiz arabada geçti, o yüzden planladığım rotada en son Sorrento olduğu için onu es geçmek zorunda kaldık! Bir dahaki sefere! Neyse ki manzara o kadar güzeldi ki araba durduğu anlarda, bir çok noktadan farklı açılardan manzarayı fotoğraflama şansım oldu. Nereden baksan ayrı güzellikte bu kıyılar oldukça turistik hale de gelmiş. Türk turistlerin çokluğundan yerin ne kadar popüler olduğunu anlamak mümkün :) O yüzden yazın çok kalabalık olacağını tahmin ediyorum. Şansımıza paskalyaya denk geldiğimiz için restoranlarda bile yer bulmak zordu ama uzun bir İtalya turunun sonunda kesinlikle buraya uğradığımıza değdi. Tüm bu kıyılar İtalya’da gördüğüm en güzel şeyler arasına girdi. Bazen de diyorum ki, İtalya toprakları kendiliğinden güzel, çok şanslılar bu konuda. Fakat değer de biliyorlar, eski yapılarını bozmuyorlar, bunun gibi turistik yerleri otellerle doldurmuyorlar. Bakın o yüzden bu manzara hala eski yağlı tablolardaki haliyle korunuyor ve turistler bu yüzden akın ediyor. Bu bölge zaten ulusal park ilan edilmiş, haritadan bakarsanız kocaman yeşil bir alan…

Amalfi’ye gitmişken manzarasının keyfini çıkarmanın yanı sıra, minik sokaklarında kaybolun ve St. Andrea Katedrali’nin merdivenlerini tırmanın (aman o sırada fotoğraf çektirmeyi unutmayın!!)…

Amalfi-01

BONUS:

7) TOSKANA Bölgesi, İtalya

Her zaman güzel ama baharda daha da bir güzelleşmesiyle ünlü Toskana bölgesini atlamam gerekirdi. Tabii ki daha göremediğim Fransa’nın Provence Bölgesi de aynı şekilde…Toskana denince aklımıza hemen yeşil, kırmızı ve sarı renkleriyle meşhur, bol manzaralı yollar geliyor aklımıza. Bu yollardan birini Siena’dan San Gimignano’ya giderken yakalayabilirsiniz. Muhteşem, hele ki Bahar ise, doğanın ve renklerinin coştuğu en güzel zamanı yakalarsınız.

San-Gimignano-01

 Bir Cevap Yazın