logo

Avrupa’daki En Güzel 12 Cafe | Best 12 Coffee Shops in Europe

‘Coffee Shop’ yani ‘kahve dükkanı’ kavramı ülkemiz için halen çok yeni. Kahve kültürü de aynı şekilde… Çocukluk yıllarımızı düşünürsek hayatımızda sadece Türk Kahvesi vardı. Hatta anneanne kahvesi vardı, Türk kahvesi içmeye özenen çocuklara yapılırdı. Sütü kaynatırken içine Türk kahvesi katılırdı. (Yıllar sonra bir ofiste çalışırken bu içeceğe ‘süte Türk’ diyorlardı, içince epey nostalji yaşamıştım) Daha sonraları ise suda eriyen kahve markaları ile tanıştık, hızlıca kahve hazırlayabilir olduk. Düşünüyorum da, hala daha sadece genç nesil olarak kahve ve çeşitlerine hakimiz, hatta halen öğrenme aşamasındayız. Henüz bir İtalyan kıvamına gelememiş olsak da, adım başı açılan cafeler sağolsun, en azından filtre kahve, Espresso, Americano, Cappuccino vs gibi kavramları hayatımıza yerleştirdi.

Bu durum Avrupa’da çok farklı, espresso bazlı kahve kültürü epey eskilere dayanıyor. Oralarda bir kahve içmeden güne başlayabilen çok çok nadirdir. İtalyan ve Fransızların bir kahve ve yanında krosan ile başlaması, hatta İtalyanların kahvaltıya oturmadan, evden çıkar çıkmaz ilk gördükleri bara (oralara bar diyorlar) girip, ayaküstü tek shot espresso ve yanında krossan yemesi beni epey şaşırtmıştı… Avrupa’nın genelinde kahvaltı kültürü bize göre zayıf olsa da, kahveye verdikleri önemden dolayı kahve dükkanlarını özene bözene, birbirinden keyifli dekorlar ile güzelleştiriyorlar. Zaten cafelerde epey vakit geçiriyorlar, sohbet için, çalışmak için, iş buluşmaları için… Bazılarını ofise dönüşmüş halde görmek mümkün.

Şimdiye kadarki seyahatlerimde karşıma çıkan kahve dükkanları arasından en beğendiklerimin listesini oluşturdum. Bu listede lezzetli kahvelerinden keyifli dekorasyonuna ve kahve sunumlarına kadar her türlü özelliklerini göz önünde bulundurdum.

Buralara yolunuz düşerse diye bulabildiğimce adreslerini de ekliyorum. Bakalım Avrupa’nın en güzel cafeleri tahmin edebileceğiniz şehirlerde mi yoksa sizin için tamamen sürpriz mi olacak. :)

Dediğim gibi bunlar henüz keşfedebildiğim mekanlar. Elbette daha çook yer var. Henüz ziyaret etmediğim bir çok Avrupa şehri de var… Lütfen siz de kendi beğendiğiniz cafeleri paylaşın, bundan sonraki seyahatlerde ziyaret etmeye çalışıyim :)

Önemli not: Kahvenizi hazır edip fotoğraflara öyle bakmanızı tavsiye ederim :) Keyifli kahveler…

 

Avrupa’nın En Güzel Kahve Dükkanları – Cafeleri (Update halinde!)

The Best Coffee Shops in Europe :

The first list of my favorite cafes that I’ve found till now, in Europe. (Updating!)

 

1) Bistro St. Germain Cafe / BRATISLAVA, Slovakya

Bratislava’daki cafeleri araştırırken karşıma çıkan bu mekan, şehrin en ünlü cafesi. Dekorasyonu o kadar zevkle döşenmiş ki, burayı en sevdiğim kahve dükkanları listesinde en başa koyuyorum. Başarılı kahvesi, lezzetli ev yapımı tatlıları, mekanın huzurlu ortamı ile birleşince insan saatlerini burada geçirebileceğini düşünüyor.

Adres: Rajská 7, 811 08 Bratislava, Slovakya
Facebook: https://www.facebook.com/BistroStGermain/

IMG_2674 copyIMG_2680 copyIMG_2719 copy

2) Picturehouse Central / LONDRA, İngiltere

Alternatif sinema salonları zinciri Picturehouse’un Piccadilly’deki ana şubesi Picturehouse Central’ın cafe kısmı, dekorasyonu ve sinema konsepti ile beni ilk anda büyülemiş ve hemen o an Londra’daki en sevdiğim mekan mertebesine sağlam bir şekilde yerleşmişti. Yemekleri, kekleri, kurabiyeleri… Birbirinden leziz. En güzeli hepsi sergilendiği için görerek seçebiliyorsunuz. Kahveleri de oldukça başarılı. Uzun uzun oturabilen rahat mekanlardan. Benim de Londra’daki cafe-ofislerimden :)

Adres: Shaftesbury Avenue, Piccadilly – London W1D 7DH
Facebook: https://www.facebook.com/PicturehouseCentral/

Picturehouse-central-01 Processed with VSCOcam with c9 preset Picturehouse-central-03

3) Lotte Cafe-Bistro / ATİNA, Yunanistan

Atina’nın Acropolis bölgesinde bir ara sokaktaki bu küçük butik cafe, tamamen bir tesadüf eseri karşıma çıkmıştı. Dekorundan garsonunun kostümüne, kendine has güzellikle bir mekan. Çok yeni açılmış bir yer olmasına rağmen bu kısa sürede Atina’lıların ilgisini çekmiş. Gene de haftaiçi oldukça sakin, huzurlu, kitap okumalık bir yer. Aşağıdaki fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere, mekanın güzelliği dolayısıyla dayanamayıp ikinci sıraya yerleştiriyorum.

Adres: Tsami Karatasou 2, Athina 117 42, Yunanistan
Facebook: https://www.facebook.com/Lotte-cafe-bistrot-324817304383579

IMG_9341 copyProcessed with VSCOcam with f3 preset

4) La Casa Di Nonna / CANNES, Fransa

İlk başta Cannes’ın fazlasıyla turistik bir şehir şehir olmasından dolayısı cafe ve restoranlarını çok başarılı bulmamıştım. Merkezden, özellikle Le Palais’den biraz uzaklaştıkça sokakları mekanları güzelleşmeye başlıyor. Derken bu İtalyan cafe – restoranını keşfettim. Sonrasında zaten her gün oradaydım! Şirin dekorasyonu, İtalya’yı hatırlatan harika yemekleri, kekleri ve tatlılarıyla gönlümün Cannes efendisi olmayı başardı. Hatta gördüğünüz gibi bu listenin de başlarına yerleştirmek istedim.

Adres: 41, rue Hoche Cannes 06400
Facebook: https://www.facebook.com/La-Casa-di-nonna-Cannes-1998748220263946/

Casa-Di-Nonna-01 Casa-Di-Nonna-02

5) Urban Space & Urban House Cafe / BRATİSLAVA, Slovakya

Bratislava’daki cafeler beklediğimin çok üzerinde kalitede çıktılar. Bu konuda iki teorim var, biri şehrin çok özellikli bir şehir olmaması, biraz ülkenin ekonomik durumu dolayısıyla sokak ve caddelerinin diğer Avrupa şehirlerine nazaran biraz daha kötü durumda olması dolayısıyla insanlar iç mekanlara  yönelmiş durumda olabilirler. Buranın insanları geçmişteki sıkıntılarına rağmen keyifle yaşamanın bir yolunu bulmaya çalışıyor gibi gelmişti bana. Diğer teorim ise havanın soğuk olması dolayısıyla daha da iç mekanlara ön veriyor olabilirler.

Urban Space ve Urban House, aynı oluşumun iki farklı mekanı, ikisi de birbirinden güzel, kocaman cafe ve bistro. Oldukça tarz hatta hipster mekan diyebiliriz. Gorila.Sk Urban Space dükkan gibi, kitap ve bir takım hediyelik eşyalar bulunabiliyor. Urban House ise biraz daha ev konseptinde, kocaman masasında insanlar gelip çalışabiliyor, aynı zamanda kütüphanesindeki kitaplardan alıp okunabiliyor. Enteresan kitaplar vardı aralarında. Yemek çeşitleri çok olmasa da gayet doyurucu ve lezzetli seçenekler mevcut.

Urban Space :  Námestie SNP 488/30, 811 01 Bratislava, Slovakya
https://www.facebook.com/GorilaskUrbanSpace/

Urban House :  Laurinská 213/14, 811 01 Bratislava, Slovakya
https://www.facebook.com/UrbanHouseBratislava

IMG_3978 copyIMG_4031 copyIMG_2827 copyIMG_2683 copy

 6) Kava Bar / BRATİSLAVA, Slovakya

Bu kadar minik bir cafe anca bu kadar keyifli hale getirilebilirdi. Demek ki tatlı bir ortam yaratmak için kocaman alanlara ihtiyaç yok. Tam bir butik köşe cafesi, bir kaç masası var, yeterli de. Camdan dışarısında tramvay yolunu görebiliyorsunuz.

Adres:  Skalná 1944/1, 811 01 Bratislava, Slovakya
Facebook: https://www.facebook.com/KavaBar-732822116734957/

IMG_2764 copyIMG_3424 copy

7) Caffè Gilli / FLORANSA, İtalya

1733’te açılmış, Floransa’nın en ünlü ve tarihi cafesi. Ünlü olmasını biraz pahalı ama leziz Tiramisu tatlısına borçlu! Floransa’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken, kahvenin yanı sıra çeşit çeşit çay bulabileceğiniz, buram buram nostalji kokan mekan.

Facebook: https://www.facebook.com/CaffeGilli/
Adres: Piazza della Repubblica, 39R, 50123 Firenze, İtalya

IMG_2048 copyIMG_2036 copy

8) Spreegold / BERLİN, Almanya

Sonunda kahvaltıda doyabilirim dediğim, sabahları kalabalık ama alanı geniş bir cafe. Burası sadece bir köşesi. Tam bir Berlin mekanı.

Facebook: https://www.facebook.com/spreegold/
Adres: Rosa-Luxemburg-Straße 2, 10178 Berlin, Almanya

IMG_4101 copy

9) Botega Caffe Cacao / MİLANO, İtalya

Biraz Milano’ya torpil geçmiş olacağım :) Hatta daha listeye koyamadığım bir çok cafe var. İtalya’daki kahve ve sohbet kültürünü tahmin edebiliyorsunuzdur, işte bu keyifli ortamlar da bunun sonucu. Öğle araları 3 saat olan bir ülke ve sabah akşam kahve içebilen bir milletten söz ediyoruz, normaldir!! Botega’yı bu listeye koymazsam içim rahat edemez elbette. En sevdiğim kahve ve brioche’ları yapan, İtalya’dayken biraz kilo aldıysam bunun sorumlusu Botega Cafe’lerdir, pizza makarna değil :( Cafeler diyorum çünkü Milano ve etrafındaki kasabalarda karşınıza çıkabiliyor. Bir zincir şeklinde kurmuşlar, aynı konsept her şubede geçerli ve hepsi ayrı tatlılıkta mekanlar. E bi tanesi de bizim evin altındaydı o yüzden de “bizim cafe ya” haline geldi.

Facebook: https://www.facebook.com/BotegaCaffeCacao
Adres: Corso Garibaldi, 12 20121 Milano, İtalya

IMG_5049 copyIMG_5051 copyIMG_9932 copy

10) OttimoMassimo / MİLANO, İtalya

Milano merkezdeki favori mekanlarımdan. Yolunuz düşerse tahıllı ballı brioche’larını şiddetle tavsiye ederim! Üst kat çalışma alanı olarak tasarlanmış, isterseniz bilgisayarınızla çalışabilir, isterseniz mekana ait kitapları okuyabilirsiniz.

Facebook: https://www.facebook.com/OttimoMassimoGourmet
Adres: angolo via, Via Spadari, 20123 Milano, İtalya

IMG_4127 copyIMG_4131 copyIMG_8892 copy

11) Bianco Latte / MİLANO, İtalya

Bembeyaz dekorasyonu ile gördüğüm en güzel cafelerden. Yemekleri, özellikle çikolataları, dondurmaları ve tatlıları ile ünlü. Kesinlikle turistik bir yer değil ama lokaller tarafından bilinen bir mekan olduğundan öğle yemekleri saatlerinde yer bulmak zor olabiliyor. Merkeze birazıcık uzak olduğunu da not düşmeliyim.

Facebook : https://www.facebook.com/BIANCOLATTE-47530962443/
Adres: Via Filippo Turati, 30, 20121 Milano, İtalya
IMG_6308 copy

12) Mozzarella Co / OSTUNİ, İtalya

Ostuni, İtalya’nın en şirin tarihi kasabamsı şehri. Çok bilinmese de turistik bir yer diyebilirim. Şehrin merkezindeki meydana bakan, “cosy” diye adlandırabileceğimiz, mini bir köşe cafe. Sandviç tarzında yiyecekleri meşhur. İsminden de anlaşıldığı üzere peynirseverleri ve fotoğraftan anlaşıldığı üzere etçil arkadaşları daha da çok sevindirebilir.

Facebook: https://www.facebook.com/cinzia.masi.129/
Adres: Piazza della Libertà, 11, Ostuni, İtalya

Processed with VSCOcam with 10 preset Processed with VSCOcam with j6 preset

 

BONUS:

StreetFood Bar / HANYA – Girit, Yunanistan

Yunanistan’daki cafeler ayrı güzel, nasıl dekorasyon yapılır iyi biliyorlar ve dekorasyona yatırım yapmaktan vazgeçmiyorlar. Hanya eski merkezde ilk göze çarpan ve benim de ilk keşfettiğim cafe StreetFood Bar’dır. Sanki eskiden daha güzeldi ama hala hoş bir mekan. Yemekleri de başarılı, kahvesi de.

Facebook: https://www.facebook.com/streat.chania
Adres: Skalidi 56 and Pireos Corner, Chania Town, Crete 73100, Greece

IMG_9797 copy“Avrupa’daki En Güzel 12 Cafe | Best 12 Coffee Shops in Europe” için 3 cevap

  1. Hakkı Ceylan diyor ki:

    Kafeler ve tabii fotoğraflar çok güzel..

  2. Uğur diyor ki:

    Yeni bistro & cafe konseptimiz için isim arayışımız var . Önerisi olan

Bir Cevap Yazın