logo

Kameram ve Bavulum 2014’te Nerelerdeydi? – 1

2014’te Kameram ve Bavulum nerelerdeydi?

Şimdilik aylara göre inceleyelim, daha sonra şehirlerin tek tek detaylı notlarını gireceğim.

 

OCAK : Lago Maggiore, İtalya

Kuzey İtalya’nın ‘Büyük Göl’ü 2014’te Kameram ve Bavulum’un İstanbul’dan sonraki ikinci evi oldu. Gölün kenarındaki her bir kasabası ayrı şirinlikte, her bir mevsimi, günün her bir saati ayrı güzel olan Lago Maggiore, çok çok fazla turistik bir yer olmadığı için orijinal bir gezi istikameti olabilir. Gölün en kuzeyi İsviçre sınırında kalıyor, güneyi ise yüzeyi incelerek, nehir gibi İtalya’nın içlerine doğru uzanıyor.

Göl aynı zamanda ortasındaki adalarının (Borromean Adaları) güzelliği ile meşhur. Bunlardan en bilineni Isola Bella yani Güzel Ada. Oraya nasıl gidileceğini bulduğumda bir fotoğraf da oradan göndereceğim smile emoticon

Göl kenarı manzarası ve minik kuzey İtalya kasabası keyfi için: (Doğusundan başlayarak batısına doğru izleyebileceğiniz şekilde) Laveno, Angera, Sesto Calende, Arona, Stresa, Cannobio görmenizi tavsiye edebileceğimiz kasabalarından.

Lago_Maggiore_1

 

ŞUBAT : Floransa, İtalya

Floransa ile ilk buluşmam 2014’ün Şubat ayında oldu. Kışın korkulacak kadar soğuk değil fakat oldukça sık ve bol yağış alabilen bir şehir.
Tahmin ettiğimden ufak olan şehri hızlı adımlarla tam bir günde gezmek mümkün. Fakat Uffizi Galerisi gibi müzelerine yarım gün ayırmak gerekir! Ayrıca önemli not, aşırı turistik bir dönem olmadıkça Uffizi Galerisi’ne giriş biletlerinizi önceden online olarak satılmamanızı öneririm. Özellikle kışın pek sıra olmuyor. Online satın aldığınızda ya da önceden rezarvasyon yaptığınızda komisyon alınıyor. Bazı siteler müzenin resmi sitesi gibi görünse de tamamen kandırmaca, biletler daha pahalıya satılıyor (arkadaşlarımın başına geldi malesef smile emoticon ). Tek resmi sitesi burası: http://www.polomuseale.firenze.it/en/musei/?m=uffizi

Ayrıca her ayın ilk Pazar günü müzeye giriş bedava. Gözümle görmedim ama işte o zaman belki kış bile olsa biraz sıra beklenebilir.

Daha sonra uzun uzun Floransa ile ilgili yazacağım fakat şimdilik: gerçekten mimari yapıları ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden, ama Kuzey İtalya’da daha çok beğendiğim şehirler olduğunu belirtmek istiyorum. Bunlardan biri Siena… Ayrıca şaşırtıcı ama, İtalya’nın en kaba insanlarının burada buldum ve ona göre de dikkat edin desem yeridir

Floransa_01

 

ve gene ŞUBAT :  Venedik, İtalya

Aylardan Şubat olunca kış karnavallarından en güzeli olan Venedik Karnavalı’nı kaçırmak olmazdı! Geçtiğimiz sene 3 hafta süren festivalin ilk haftasında oradaydım. Daha sakin olur diye düşünmeme rağmen epey kalabalıktı. Ufak sokaklarının neredeyse adım atılamaz hale geldiği karnavalın son haftası orada olmayı göze alabilirseniz en görkemli kostümleri yakalayabilirsiniz. Özellikle haftasonları etkinlikler artıyor.

Venedik Karnavalı bu sene 31 Ocak – 17 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek: http://www.carnevale.venezia.it/?slang=en

Venedik_11

 

MART: Courmayeur, İtalya

İtalya’nın Valle d’Aosta bölgesinde bulunan, Fransız sınırına en yakın şehirlerinden biri olan Courmayeur, Kuzey İtalya’nın Güney’ine göre ne kadar farklı olduğunun bir kanıtı gibi… Komşu ülkeler ve şehirlerden turistlerin ve kayakçıların popüler noktalarından biridir. Uludağ’da karda çalışma girişimlerim haricinde ilk kayak eğitim ve deneyimim La Thuile tepesinde oldu. Her seviyeye uygun pistlerin bulunduğu bu tepeyi ski ve snowboard meraklılara tavsiye ederim, özellikle de nispeten zorlu deneyim yaşamak isteyenlere…

Courmayeur’ün şehir içi çok minik ve sevimli, tam bir kış kasabası. İtalya olduğuna bin şahit ister, her yerde Fransızca yazılar görmek mümkün.
Önemli bir not, İtalya’da gezdiğim en pahalı yerlerden biri. İsviçre olsaymış da olurmuş…

Courmayeur1

 

NİSAN: Cinque Terre, İtalya

Orada bir köy var uzakta!
Cinque Terre aslında İtalyan Riviera’sının 5 ufak sahil kasabasını içine alan bölgenin adıdır. “Beş Toprak” anlamına gelir ve şu köylerden oluşur: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore.

Fotoğrafta bu kasabalardan en ünlü olanı Riomaggiore’yi görmektesiniz. Bölgenin engebeli yapısı dolayısıyla bol virajlı yolları var, kasabalar arasında ulaşımı tren ile yapmanızı öneririz böylece çok daha hızlı hareket etmek mümkün. Kasabaların her biri çok ufak olduğu için sabah erken başlayıp akşama kadar hepsini görebilirsiniz.

Cinque_Terre_06

 

MAYIS : Torino, İtalya

Kuzey İtalya’nın Piyemonte bölgesinin küçük, sevimli, aktivite dolu şehri Torino… Turistlerin odak noktası olan İtalyan şehirlerinden biri olmasa da, popüler bir çok şehrinden daha keyifli bir yer. Bir benzetme yapmak gerekirse, öğrenci ve genç popülasyonunun yüksek olması dolayısıyla Türkiye’nin Eskişehir’i diyebiliriz. Beni de en çok çeken yanı bu oldu, sokaklarında, özellikle parklarında, her yerde gençler vakit geçiriyor, spor yapıyor, müzik çalıyor, jonglörlük alıştırmaları yapıyor… Adım başı jonglör görünce orada yaşayan arkadaşıma sordum, bir üniversitede jonglörlük eğitimi veriliyormuş. Ne harika bir şehir!!

Torino büyük ve uzun caddelerden oluşuyor. Mesela bunlardan en önemlilerinden biri olan Via Po’nun boylu boyunca sütunlu çok eski binalar ve alt katlarında dükkanlar, restoranlar bulunuyor. Caddelerin neden bu şekilde sütunlu binalardan oluştuğunu araştırdığımda, aşırı yağış alan bu şehrin içerisinde yürüyerek bir yerden bir yere gitmenin kolaylaşması amaçlı bu şekilde inşa edildiğini öğrendim. Gizemli, hafif karamsar bir hava katmış. Ayrıca bu caddeler büyük törenler zamanında kapatılıp geçit törenleri yapılıyormuş. Daha sonra tekrar gezip daha detaylı bilgi almak üzere, Milano’dan sadece bir haftasonu kaçamağı olarak gitmiştim. Milano-Torino arası araba ile 2 saat sürüyor.

Tarihi pazar alanı, her haftanın pazar günü kurulan bit pazarı, eski yapıları ve Po nehri kenarı yürüyüş keyfi için mutlaka tavsiyedir.

Torino_03

 

 Bir Cevap Yazın